Jak dobře psát – seminář pro studenty dějin umění

OPRAVA TEXTU

Charakteristika

Tentokrát jsme si na vás připravili úkoly poněkud jinačího ražení. Vaše recenze prozatím necháme uležet (nebojte se, vrátíme se k nim) a než řádně vyzrají, budeme se bavit jinak.

Úkoly máme do příště v zásadě dva:

  • Návštěva výstavy Jiřího Černického v Galerii Rudolfinum (otevřena jen do 10.4.!!!).
  • Oprava problematického textu

Výstava

Vypravte se do Rudolfina a dobře si prohlédněte aktuální výstavu Jiřího Černického: Divoký sny. Přemýšlejte přitom, jak byste ji tak asi kriticky uchopili, dělejte si poznámky, nahlédněte do katalogů a nezapomeňte navštívit dětskou hernu. Po návratu domů neváhejte použít i další zdrojů a něco si o autorovi a jeho tvorbě dohledejte. Do příštího semináře si pak zkuste (v hlavě či na papíře) vytvořit základní osnovu případné recenze.

Oprava problematického textu

Níže naleznete odkaz ke stažení krátkého textu, který trpí všemi myslitelnými stylistickými neduhy, o nichž si na semináři vyprávíme (přiznáváme, že jsme tomu poněkud pomohli). Vaším úkolem je se nad ním zamyslet a pak následně zkusit věty a odstavce uspořádat tak, aby dávaly smysl a text koherentním způsobem sděloval nějakou informaci. Myslete při práci na to, co vám klademe nejvíce na srdce: text by měl mít vyprávecí linku, neměl by skákat od tématu k tématu, neměly by se v něm stále dokola opakovat stejné formulace a obraty, měl by se vyhýbat příliš dlouhým (ale i kusým) větným konstrukcím a nemělo by se to v něm hemžit klišé.

Text k úpravám nazlenete ZDE [doc] a nebo ZDE [txt]

A nyní chutě do práce, vaše výtvory očekáváme do středy 6. dubna 24:00. Stejně jako u předchozích zadání platí, že odevzdání je povinné, chcete-li seminář úspěšně absolvovat. Následně očekávejte skupinový mail s dalšími pokyny.